+48 666 200 080
04 lutego 2023

Co czeka rynek dóbr luksusowych w 2023 r.?

W listopadzie 2022 r. na pojawiła się 21. edycja raportu Bain & Company-Altagamma Luxury Study, w której autorzy nie tylko podsumowują rok 2022, ale również prognozują, jak będzie się zmieniał rynek dóbr luksusowych przez najbliższe lata. Z raportu wynika, że pomimo zawirowań rynek dóbr luksusowych stale rośnie, a trendy rozwoju na najbliższe lata są pozytywne.

Dobra luksusowe to wyjątkowe produkty, które przyciągają uwagę swoją wysoką jakością, rzadkością i prestiżem. Od luksusowych zegarków, po nieruchomości, samochody, kosmetyki i biżuterię - każde z tych dóbr jest starannie zaprojektowane, wykonane z najwyższej jakości materiałów i oferuje niepowtarzalne doświadczenie użytkowania. Ich posiadanie jest symbolem bogactwa i sukcesu; często są też one postrzegane jako inwestycja.

Analizą rynku dóbr luksusowych od wielu lat zajmuje się Bain and Company w swoim raporcie Bain & Company-Altagamma Luxury Study realizowanym wspólnie z Altagamma, czyli włoskim stowarzyszeniem branżowym producentów dóbr luksusowych. Oto kluczowe wnioski z ostatniej edycji tego badania:

  1. Choć USA i Europa nadal są liderami na rynku dóbr luksusowych, to na plecach czują oddech Chin, Indii i wschodzących gospodarek afrykańskich, których obywatele coraz częściej inwestują w luksus;
  2. W 2022 roku rynek luksusowy wygenerował wzrost dla 95% marek; całkowity wzrost procentowy wynosił 21% w 2022 roku, a wartość rynku na całym świecie osiągnęła trudno wyobrażalną wartość 1,4 tryliona euro.
  3. Cały czas rośnie rynek osobistych dóbr luksusowych, który w 2022 r. wzrósł o 22%. Co więcej, pomimo niesprzyjających warunków makroekonomicznych (pandemia, wojna w Ukrainie i kryzys), przewiduje się, że w 2023 r. odnotuje on wzrost o ok. 8%.
  4. Silnym motorem napędowym popytu na takie dobra są przedstawiciele generacji Y i generacji Z, dzięki którym prognozy dla rynku do 2030 r. są bardzo optymistyczne.
  5. Rynek luksusu w 2023 roku będzie bardziej odporny na recesję niż podczas globalnego kryzysu finansowego 14 lat temu.

 

Jak wygląda polski rynek dóbr luksusowych?

Na tym tle bardzo dobrze prezentuje się polski rynek dóbr luksusowych, który od lat skutecznie goni Europę Zachodnią. Bogaci Polacy chętnie inwestują w samochody, zegarki i biżuterię czy nieruchomości, a także - coraz częściej - w dzieła sztuki. Jest to dość ciekawy - bo obarczony sporym ryzykiem - trend: kupowane są nie tylko dzieła uznanych mistrzów, ale też prace młodych artystów z perspektywami na szybki wzrost wartości.

Szacuje się, że już w 2024 r. wartość tego rynku w Polsce przekroczy 38 miliardów złotych. Biorąc pod uwagę, że jego wartość w 2019 r. wynosiła 25 miliardów złotych, możemy mówić o naprawdę dynamicznym rozwoju. Warto też zauważyć, jak bardzo zmienił się on w ciągu ostatnich 10 lat - przed rokiem 2013 r. najlepiej sytuowani mieszkańcy naszego kraju inwestowali przede wszystkim w auta. Dziś mają do dyspozycji znacznie bardziej zróżnicowany rynek, a także możliwość pośredniego inwestowanie w luksus poprzez specjalne fundusze, które zarządzają portfelem dóbr luksusowych i spółek, które takie dobra produkują.

 

Jakie trendy zaobserwujemy w 2023 r.?

Choć rok 2023 już trwa, pokusimy się o wskazanie trendów, jakie mogą stać się dominujące w branży dóbr luksusowych.

Po pierwsze, będzie to zwiększone zaangażowanie w zakresie zrównoważonego rozwoju. Wynika to z tego, że klienci coraz bardziej interesują się tym, w jaki sposób produkowane są towary luksusowe, a także skąd pochodzą używane do ich produkcji surowce. Firmy i marki luksusowe coraz częściej dążą do zmniejszenia wpływu swojej działalności na środowisko, wykorzystując w swojej działalności bardziej zrównoważone rozwiązania.

Po drugie, personalizacja produktów, która wynika z oczekiwań klientów. Luksusowe produkty i usługi mają odpowiadać na indywidualne potrzeby i preferencje. Firmy i marki luksusowe starają się zaspokoić te wymagania poprzez oferowanie produktów i usług na zamówienie oraz tworzenie specjalnych kolekcji i linii produktów.

Po trzecie, wzrost udziału sprzedaży przez kanały online, co związane jest ze stale rosnącą liczbą konsumentów, którzy dokonują zakupów przez internet. Dotyczy to również dóbr luksusowych, dlatego firmy i marki będą musiały zadbać również o kanały online.

Po czwarte stały wzrost bazy klientów - szacuje się, że do 2030 r. liczba konsumentów dóbr luksusowych wzrośnie o 25 proc. od obecnego pułapu 400 milionów i osiągnie 500 milionów na całym świecie.

 

Czy warto inwestować w luksusowe nieruchomości?

W kontekście powyższych informacji widać wyraźnie, że inwestowanie w luksusowe nieruchomości to decyzja, która może przynieść duże korzyści finansowe i prestiżowe. Takie nieruchomości są położone w najlepszych lokalizacjach, posiadają przestronne i luksusowo wykończone wnętrza oraz doskonałą infrastrukturę. Ich wartość w czasie rośnie, co oznacza, że ​​inwestycja może przynieść wysokie zyski. Dodatkowo, posiadanie luksusowej nieruchomości może stać się wizytówką właściciela, a tym samym przynieść korzyści w sferze biznesowej i towarzyskiej.

Ponieważ rynek nieruchomości luksusowych jest stabilny i niepodatny na gwałtowne zmiany, inwestycja ta może być uważana za bezpieczną i długoterminową. Inwestowanie w luksusowe nieruchomości wymaga znacznej ilości kapitału, ale jeśli podejmiemy odpowiednie decyzje, może to przynieść zyski, które zdecydowanie przewyższają koszty.

 

 

 

Zobacz też